|
20 juni 2008
Bouwplannen blijven liggen door ambtenarentekort
Bouwplannen blijven noodgedwongen liggen doordat er te weinig gemeentelijke ambtenaren ruimtelijke ordening zijn. Door een schaarste op de arbeidsmarkt zijn gemeenten voor een belangrijk deel van hun werk structureel aangewezen op personeel van detacheringsbureaus. Planmakers signaleren forse en vooral onnodige vertragingen. De problemen worden deels veroorzaakt doordat detacheringsbureaus meer salaris betalen dan de overheid. In Amsterdam is het tekort zo nijpend dat jongeren die bouwinspecteur willen worden, al bij aanvang van hun studie een baangarantie krijgen.
In het Antwoord aan de samenleving heeft de corporatiebranche zichzelf een ambitieus doel gesteld om tot en met 2011 160.000 nieuwe woningen te bouwen. Met deze ambitie zal het woningtekort verder afnemen en ontstaat er meer evenwicht op de woningmarkt. De bouw van deze nieuwe woningen vraagt wel om een stabiel investeringsklimaat en alle hens aan dek bij de gemeenten.
Het gebrek aan personele capaciteit (ook kwalitatief) bij gemeenten wordt door veel woningcorporaties ervaren als een ernstig obstakel in het realiseren van hun bouwplannen. Dit bleek eerder ook al uit een onderzoek dat Aedes in 2007 onder 250 corporatiedirecteuren heeft gehouden. Ook de Knelpuntenmonitor 2007, zoals genoemd in het Actieplan woningproductie van het ministerie voor WWI, laat zien dat het personeelsprobleem bij gemeenten een opkomende belemmering is in het bouwproces.
Om dit probleem op de korte termijn op te lossen stelt Aedes voor om een regionale expertpool op te richten. Hierin wordt specifieke gemeentelijke deskundigheid geconcentreerd. Deze, door de provincies en/of gezamenlijke gemeenten in te stellen diensten, beschikken over medewerkers die ingezet kunnen worden daar waar een kwantitatief en kwalitatief tekort aan benodigde medewerkers bestaat. Hiervanuit kunnen door schaalvoordelen verschillende deskundigheden worden ingezet in de deelnemende gemeenten.
Deze diensten kunnen de voortgang van de diverse stedelijke projecten behartigen en flexibel schuiven met personeelsinzet. Dit laatste is van belang omdat een veel gehoorde klacht is dat vooral middelgrote en kleine gemeenten onvoldoende (gekwalificeerd) personeel beschikbaar hebben.
bron: Aedesnet
|